Foto od Christian Testa na Unsplash

Samojed je krásné a inteligentní plemeno psa známé svou hustou, bílou, načechranou srstí a veselou dispozicí. Oni jsou často označováni jako” usmívající se Sammies ” kvůli jejich charakteristickým obráceným ústům, které jim dávají neustále šťastný vzhled.

Samojed pochází z drsného, mrazivého podnebí Sibiře, kde je Samojedové používali ke stádu sobů, lovu a hlídání svých táborů. Tito psi jsou vytrvalí a odolní, odolávají extrémním teplotám a podmínkám. Ve skutečnosti byly jejich silné kabáty nezbytné pro přežití v chladném, zasněženém prostředí jejich vlasti.

Samojed je středně velký pes, který stojí v průměru 19-23 palců vysoký na rameni a váží kdekoli od 35-65 liber. Mají robustní, svalnatou postavu a hustou, dvojitou srst, která se skládá z měkké, nadýchané podsady a delší, hrubší vnější srsti. Nejvýraznějším rysem samojedů je jejich krásný, sněhově bílý kabát, který může být rovný nebo mírně zvlněný.

Foto od Christian Testa na Unsplash

Navzdory svému drsnému vzhledu a pracovnímu psímu dědictví je Samojed jemné a láskyplné plemeno. Jsou známí svou přátelskou, hravou povahou a láskou k lidem. Jsou také vysoce inteligentní a dychtiví potěšit, což jim usnadňuje trénink.

Kromě svých milujících osobností jsou Samoyedové také známí svým nápadným dobrým vzhledem. Jejich nadýchané kabáty a stočené ocasy jim dodávají Královský, téměř nadpozemský vzhled a často jsou přirovnávány k ledním medvědům nebo andělům.

Navzdory svému působivému vzhledu nejsou Samoyedové jen výstavní psi. Jsou univerzální a schopné provádět různé úkoly. Kromě svých tradičních rolí pastevců a lovců jsou také vynikajícími sáňkařskými psy a mohou být vycvičeni pro pátrací a záchranné práce, hbitost, poslušnost a dokonce i terapeutickou práci.

Jednou z nejkrásnějších vlastností samojedů je jejich láska ke hře. Jsou energičtí a hraví a nemilují nic jiného než dobré dovádění ve sněhu. Jsou také vysoce společenští a užívají si společnost jiných psů a lidí.

Foto od Charlotte Freeman na Unsplash

Stejně jako u každého plemene však vlastnictví Samojeda má určité potenciální nevýhody. Jednou z největších výzev je jejich hustá, nadýchaná srst, která vyžaduje pravidelnou péči, aby si zachovala svůj krásný vzhled. Samojedové hodně shazují a jejich silné podsady se mohou matovat, pokud o ně není řádně postaráno.

Dalším potenciálním problémem je jejich vysoká energetická hladina. Samojedi jsou aktivní psi, kteří potřebují dostatek pohybu a duševní stimulace, aby zabránili nudě a destruktivnímu chování. Bez dostatečné fyzické a duševní aktivity se Samojed může stát úzkostným a neklidným, což může vést k problémovému chování, jako je nadměrné štěkání nebo kopání.

Foto od Martina Reichmanová na Unsplash

Navzdory těmto výzvám může být Samojed pro správnou osobu milujícím a odměňujícím společníkem. Jsou láskyplní, inteligentní a hraví a jejich krásný vzhled a šťastná dispozice z nich dělají radost. Pokud jste ochotni věnovat čas a úsilí řádné péči o Samojeda, mohou do vašeho života přinést radost a společnost po mnoho dalších let.